Notable Alumni & Awards

Distinguished Law Alumnus/a Award

1998-1999: Douglas Sanders, Jr.

1999-2000: Charles D. “Buddy” Neal, Jr.

2000-2001: Ronald Howland

2001-2002: M. Joe Crosthwait, Jr.

2003-2004: Michael D. Brown

2004-2005: Earl D. Mills

2005-2006: Patricia D. MacGuigan

2006-2007: Bob Burke

2007-2008: Tom Quinn

2008-2009: Richard Coulson

2009-2010: No event, no award

2010-2011: Robert Ravitz

2011-2012: Christina Murray

2012-2013: Barry Grissom

2013-2014: Vicki Z. Behenna ‘84

2014-2015: Gilbert K. Squires

2015-2016: President Andy Benton

2016-2017: Janie S. Hipp

Outstanding Young Alumnus/a Award

2000-2001: Linda Samuel-Jaha

2001-2002: D. Renee Hildebrant

2003-2004: Leslie L. Lynch

2004-2005: Raymund C. King

2005-2006: Keri C. Prince

2006-2007: Abdul Zindani

2007-2008: Christina E. Murray

2008-2009: Donna Suchy

2009-2010: Angela Morrison Uhland

2010-2011: Brandon Long

2011-2012: Beau Patterson

2012-2013: Tynan Grayson

2013-2014: The Honorable TW Shannon

2014-2015: Lieutenant Governor Todd Lamb

2015-2016: Rachel Pappy

2016-2017: Senator David Holt

Marian Opala Lifetime Achievement in Law Award

1999-2000: Justice Marian Opala

2000-2001: Richard F. McDivitt

2001-2002: Judge Fred Daughtery

2003-2004: Judge William J. Holloway, Jr.

2004-2005: William G. Paul

2005-2006: Judge Reta M. Strubhar

2006-2007: Alvin Harrell

2007-2008: John Green

2008-2009: William Burkett

2009-2010: No event, no award

2010-2011: Judge Carol Hansen

2011-2012: Judge Niles Jackson

2012-2013: J. William Conger

2013-2014: William F. Shdeed ‘65

2014-2015: Judge Vicki Miles-LaGrange

2015-2016: Ray Potts

2016-2017: Justice Steven Taylor

Law Firm of Distinction Award

1999-2000: McKinney & Stringer

2000-2001: Dunlap, Codding & Rogers

2001-2002: McAfee & Taft

2003-2004: Crowe & Dunlevy

2004-2005: Norman & Edem

2005-2006: Scoggins & Cross

2006-2007: Phillips, McFall, McCaffrey, McVay & Murrah

2007-2008: Hartzog Conger Cason & Neville

2008-2009: Hall, Estill, Hardwick, Gable, Golden & Nelson

2009-2010: No event, no award

2010-2011: Gable Gotwals

2011-2012: Hall Estill

2012-2013: Derryberry & Naifeh

2013-2014: Pierce Couch Hendrickson Baysinger & Green, LLP

2014-2015: Williams Box Forshee & Bullard, P.C.

2015-2016: Calvert Law Firm

2016-2017: Fellers Snider

Community/Public Service Award

2003-2004: William F. Shdeed, Jr.

2004-2005: Yvonne Kauger

2005-2006: M. Susie Magaw-Viele

2006-2007: Nona M. Lee

2007-2008: Ross A. Plourde

2008-2009: Cathy Christensen

2009-2010: No event, no award

2015-2016: The Oklahoma City National Memorial & Museum

2016-2017: Ron Norick